Programy Inwestycyjne Aegon

Wpis

piątek, 28 października 2011

Trzeci filar

Czym jest trzeci filar?

Tzw. trzeci filar emerytalny to Twoje indywidualne i dobrowolne oszczędności na emeryturę.

W Polsce system emerytalny przewiduje obowiązek uczestnictwa w dwóch filarach, tzn. w zreformowanym ZUS i w jednym z OFE.

III Filar emerytury jest całkowicie dobrowolnym rozwiązaniem. Eksperci emerytalni co do tego, że emerytura z dwóch zreformowanych filarów będzie niższa, niż świadczenia wypłacane do tej pory przez ZUS.

Nietrudno się domyślić, że najlepszym scenariuszu państwowa emerytura wynosić będzie ok. 60% średniej zarobków z ostatnich 10 lat. W ramach pierwszego filara emerytalnego, ZUS pobiera składki maksymalnie od 30 krotności średniej krajowej pensji. Reszta składek pozostaje w „kieszeni" pracownika.

Diagram pokazujący trzeci filar emerytalny

3 filar emerytalny to skuteczna metoda na zagwarantowanie sobie i najbliższym wygodnego życia na emeryturze. Niemalże wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, iż nasz "emerytalny" los zależy tak naprawdę tylko od nas.
W związku z problemami państwowego systemu emerytalnego, mało kto wierzy dziś w państwową emeryturę na zadowalającym poziomie.
Dlatego, wygląda na to, że najwyższy czas na wybranie dobrego trzecio-filarowego programu emerytalnego.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w podjęciu decyzji.

Jak wybrać 3 filar?

Jeżeli zależy Ci na prywatnej emeryturze, to z pewnością docenisz poniższe porady dot. wyboru odpowiedniego programu emerytalnego.


Zakładając, że interesuje Cię odkładanie "na starość" w ramach 3 filara, jakimi kryteriami powinieneś się kierować wybierając odpowiedni program emerytalny. Czy warto wybrać Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), polisę inwestycyjną czy może inwestować w akcje, fundusze inwestycyjne, nieruchomości, dzieła sztuki albo złoto? 

Aby podjąć dobrą decyzję potrzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Dlatego przede wszystkim warto wiedzieć:

  1. Kiedy planujemy zakończyć aktywność zawodową?
  2. Jaki kapitał chcemy uzbierać?
  3. Ile pieniędzy jesteśmy w stanie odkładać?
  4. Czy i jakie mamy doświadczenia w inwestowaniu?
  5. Jakiej opieki oczekujemy?

Odpowiedziawszy na te pytania, mamy obraz naszych potrzeb, zatem pozostaje znaleźć tą najwłaściwszą ofertę. Spośród najciekawszych ofert na rynku warto rozważyć.

Najpopularniejsze sposoby na trzeci filar

Wybierając 3 filar emerytalny, z pewnością warto bliżej przyjrzeć się różnym rozwiązaniom inwestycyjnym, takim jak: polisa inwestycyjna Unit-Linked, ubezpieczenie na życie z funduszem inwestycyjnym, IKE, IKZE, programy inwestycyjne oparte na funduszach inwestycyjnych konkretnych Towarzystw Ubezpieczeniowych lub banków, inwestycje alternatywne (wino, sztuka), złoto fizyczne, nieruchomości na wynajem, inwestycje ziemskie itd.
W związku z tym, że nie istnieje coś takiego jak "najlepszy 3 filar" - wybór konkretnego rozwiązania jest kwestią indywidualną.

Najlepszy 3 filar - jak rozpoznać?


3 filar naszym marzeń powinien wyróżniać się na rynku spośród innych rozwiązań czytelnymi warunkami, zyskownością, elastycznością oraz wygodą użytkowania. Tak, aby zapewnić nam wypłatę emerytalną w sensownej wysokości a tym samym bezpieczeństwo finansowe, na którym zależy każdemu emerytowi. 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
wonderboy2011
Czas publikacji:
piątek, 28 października 2011 01:47

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

  • kowalski198 napisał(a) komentarz datowany na 2013/01/24 10:20:36:

    Nie wiele wspólnego ma to z inwestycjami, trafiłem tutaj wpisując mennica Lublin, niestety nic nie wnosi to do tematu, który mnie interesuje, chyba dziadek google coś świruje.

Dodaj komentarz